medline@medline.pl

515 088 687

Obóz medycyny ratunkowej i ratownictwa specjalistycznego EMATRC Karpacz 2019

27.02.2019 Obóz medycyny ratunkowej i ratownictwa specjalistycznego EMATRC Karpacz 2019

W niedzielę 17 lutego 2019 roku w Karpaczu zakończył się Obóz medycyny ratunkowej i ratownictwa specjalistycznego – Emergency Medicine and Technical Rescue Camp Karpacz 2019. Organizatorem obozu była Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Grupą Karkonoską GOPR oraz Fundacją GOPR. Partnerami strategicznymi obozu były : Philips Polska , MEDline, Mactronic oraz Kostrzyńsko Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

W trakcie czterech dni uczestnicy warsztatów pracowali w trzech głównych blokach tematycznych – Blok ratownictwa medycznego, blok ratownictwa lawinowego oraz blok sportów zimowych. Ponad 50 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych w ciągu 96 godzin łącznego czasu trwania obozu, niskie temperatury, stres, niewielka liczba godzin na sen, wysiłek fizyczny, wyprawy w góry, jazda na nartach  i ciągła konieczność rozwiązywania zadań z zakresu medycyny ratunkowej to elementy, które w ramach treningu zaszczepiania stresu ( Stress Inoculation Training)  miały na celu doskonalić umiejętności zawodowe oraz profesjonalizm pracujących w zespołach ratownictwa medycznego w Polsce i Niemczech ratowników medycznych, pielęgniarek czy też lekarzy ratunkowych.

Uczestnikami obozu było 23 studentów ratownictwa medycznego z WSZ w Gorzowie Wielkopolskim, 15 ratowników medycznych i lekarzy z Pogotowia Powiatu Marchijsko-Odrzańskiego oraz 11 instruktorów, którzy realizowali zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz czuwali nad bezpieczeństwem uczestników w trakcie zajęć warsztatowych.

Dzięki współpracy z Philips Polska uczestnicy obozu mogli doskonalić umiejętności wykorzystywania badania ultrasonograficznego w przypadku pacjentów urazowych . Przez cały czas każdy z uczestników miał możliwość oraz obowiązek pracować na Philips Lumify – kompaktowej przenośnej głowicy pracującej z aplikacją mobilną w tablecie czy telefonie w trakcie badania USG w protokole FAST, eFAST. Wniosek z warsztatów nasuwa się jeden – czekamy na przenośnie USG w karetach ZRM jako standard wyposażenia.

W trakcie realizacji bloku ratownictwa medycznego uczestnicy mieli możliwość pracować na sprzęcie specjalistycznym udostępnionym przez firmę MEDline z siedzibą w Zielonej Górze : Corpuls CPR, Defibrylator Corpuls 3 i Corpuls 1, respiratory transportowe Medumat, wkłucia doszpikowe NIO oraz system ratowniczy LESS. Zarówno dla uczestników z Polski i Niemiec praca na najwyższej jakości sprzęcie stosowanym na świecie w Zespołach ratownictwa medycznego, Szpitalnych Oddziałach ratunkowych pozwoliła na doskonalenie algorytmów ratownictwa medycznego w przypadku nagłego zatrzymania krążenia u osób dorosłych, dzieci czy też w przypadku pacjentów w hipotermii.

Baza namiotowa  z ambulatorium, która od czwartku do niedzieli znajdowała się przy dolnej stacji wyciągu na Kopę wyposażona została w oświetlenie specjalistyczne  : najaśnica Aldebaran 360, przenośne systemy oświetleniowe oferowane przez firmę Mactronic. Uczestnicy obozu zarówno w trakcie prezentacji systemów oświetlenia jak również w trakcie wyjść zimowych w góry wykorzystywali rozwiązania osobiste. Dbając o bezpieczeństwo każdej akcji ratunkowej nie zapominaliśmy o profesjonalnym sprzęcie zarówno służącym do oświetlenia terenu działań ratowniczych jak również do bezpiecznego i płynnego wykonywania medycznych czynności ratunkowych w miejscach źle oświetlonych oraz w godzinach nocnych.

Doskonalenie zawodowe ratowników medycznych, pielęgniarek czy też lekarzy pracujących na co dzień w zespołach ratownictwa medycznego Systemu PRM to prawny obowiązek. W tym przypadku jednak ogromne znaczenie miało pełne zaangażowanie uczestników i wola do podnoszenia swoich umiejętności jak również do wykonywania zaplanowanych zadań z zakresu ratownictwa medycznego, ratownictwa lawinowego czy też doskonalenia umiejętności jazdy na nartach.