medline@medline.pl

515 088 687

Szybkie wkłucie doszpikowe – przed Państwem, powitajmy – NIO

28.09.2017 Szybkie wkłucie doszpikowe – przed Państwem, powitajmy – NIO

Trochę historii.. czyli słowem o poprzednikach.

 

„Pierwsze na świecie automatyczne, przyjazne dla użytkownika urządzenie zapewniające bezpieczny, szybki dostęp doszpikowy w celu dostarczania płynów i leków o stężeniu zbliżonym do stężenia uzyskiwanego w przypadku obwodowego dostępu naczyniowego. Za pomocą BIG dostęp doszpikowy można uzyskać w kilkanaście sekund. BIG oferuje prosty i skuteczny mechanizm dostępu naczyniowego „ustaw i naciśnij”. 

Tak ponad 10 lat temu producent BIG opisywał swoje nowe urządzenie. Dziś po kilkunastu latach od wprowadzenia BIG’a na rynek,  firma PERSYS MEDICAL zaprezentowała następną generację popularnego na całym świecie wkłucia: „nowe wkłucie doszpikowe” New Intra Osseus – czyli po prostu NIO.

 

nio p NIO(1)

Czy takie nowe, powiedziałbym raczej „stare-nowe”. Dlaczego?

Wciąż ta sama, skuteczna i sprawdzona „stara” idea, czyli automatyczne wkłucie doszpikowe, dzięki któremu można uzyskać bezpieczny i szybki dostęp  doszpikowy, małe, lekkie łatwe w użyciu w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach (pamiętacie zawał w kopalni w Chile w 2010 https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_g%C3%B3rnicza_w_Copiap%C3%B3 , leki i płyny dostarczone górnikom były podawane za pomocą BIG’ów – niedoświadczeni medycznie, w niekorzystnych warunkach (stres, brak wiedzy i umiejętności, brak światła) ludzie, nie mieli problemów aby uzyskać dostęp IO za pomocą BIG’a.

Co nowego?

Kilkanaście lat to odpowiedni czas na zebranie od użytkowników informacji na temat produktu, zalet ale też jego wad, to lata na testowanie nowych rozwiązań,  tak aby końcowy użytkownik otrzymał jeszcze lepszy produkt. I taki właśnie jest NIO.

Możemy zapomnieć o małej czerwonej zawleczce (też ją gubiliście odkładając na bok, zamiast zgodnie z instrukcją włożyć pomiędzy palce?) do stabilizacji, tutaj stabilizator jednocześnie pełni funkcję ogranicznika głębokości i wystrzeliwany jest razem z igłą. W przypadku osób powyżej 12 roku życia (NIO dla dorosłych) mamy jedną długość igły, miejsca wkłucia to płaszczyzna kości piszczelowej (2 cm przyśrodkowo od guzowatości piszczelowej) oraz głowa kości ramiennej. Więcej zmian zaszło w NIO dla dzieci do 12 roku życia. Dwa zakresy wiekowe 3-9 lat oraz 9-12 lat, jedno miejsce: płaszczyzna kości piszczelowej, którą znajduje znacznik na stabilizatorze ułatwiający lokalizację wkłucia (przykładamy strzałkę do guzowatości piszczelowej i „strzelamy”.

NIO teraz naprawdę działa „ustaw i naciśnij” i to w 10 sekund.

Czas na trening? 

Kilka odrębnych słów należy się specjalnie przygotowanemu zestawowi do treningu wkłuć doszpikowych. Zestaw ten umożliwia trening na sobie, bez użycia kości, sztucznych nóg, świńskich nóżek, gąbek itp. Wystarczy nam kolega albo koleżanka i już możemy trenować, wyznaczać miejsca wkłucia, odbezpieczać i strzelać, specjalnie spreparowana igła ze stabilizatorem (w zasadzie pół igły) nie wbije nam się w kość, ale przyklei za pomocą specjalnych dwustronnych naklejek. Jaki widzę minus? Nie postrzelamy, do tarczy na rzutki, z NIO, tak jak to się robiło z treningowymi BIG’ami ;).

 

nio tren