IPMed – Indywidualny Pakiet Medyczny – co powinien zawierać?
Staza-taktyczna

IPMed, czyli Indywidualny Pakiet Medyczny, jest rodzajem specjalistycznej apteczki taktycznej, która – wraz z wyposażeniem – została zaprojektowana z myślą o środowisku wojskowym, jednak coraz częściej staje się nieodzownym elementem wyposażenia służb mundurowych, jednostek specjalnych, ale też osób uprawiających sporty ekstremalne i różnorodne aktywności outdoorowe, w tym survival, bushcraft czy preppering. Czym jest IPMed i jaki powinno być jego wyposażenie?

Spis treści:

IPMed – czym jest?

IPMed jest specjalistycznym zestawem medycznym, który – dzięki swojemu wyposażeniu – zapewnia podstawowe wsparcie w sytuacjach nagłych urazów lub stanów zagrożenia zdrowia i życia – zwłaszcza w warunkach militarnych, na polu walki, gdzie dostęp do profesjonalnego sprzętu medycznego oraz opieki szpitalnej jest utrudniony, wydłużony w czasie lub niemożliwy.

Indywidualny Pakiet Medyczny żołnierza został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić natychmiastową pomoc w krytycznych sytuacjach, tak, by każdy – niezależnie od poziomu wiedzy medycznej – był w stanie zadziałać w ramach samopomocy lub pomocy koleżeńskiej (SABA). Idea stojąca za IPMed opiera się na możliwości szybkiego i skutecznego reagowania na urazy pola walki, co ma minimalizować ryzyko ich pogłębiania się do momentu przybycia wykwalifikowanych medyków lub ewakuacji.

Zasobnik taktyczny jest odpowiedzią na największe zagrożenia współczesnego pola walki, gdzie za najczęstsze przyczyny zgonów uważa się krwotoki z kończyn, odmę prężną oraz niedrożność dróg oddechowych, dlatego też żołnierze oraz funkcjonariusze, powinni być wyposażeni w środki medyczne, które umożliwią właściwą reakcję na zdarzenie, co dokładniej definiuje protokół MARCHE stworzony na potrzeby ratownictwa taktycznego (TCCC).

Przeczytaj również: Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłych (schemat)

IPMed: charakterystyka

IPMed jest zasobnikiem, który ze względu na przemyślaną i kompaktową konstrukcję, pozostaje na indywidualnym wyposażeniu żołnierza, umożliwiając jak najskuteczniejszą reakcję w sytuacjach, gdy szybka interwencja jest niezbędna dla zdrowia lub życia.

Tym, co wyróżnia apteczkę taktyczną spośród innych zasobników, jest jego intuicyjność użycia, ergonomiczność, kompaktowość, co ma szczególne znaczenie w trudnym terenie oraz niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Z uwagi na przeznaczenie do użytku na polach walki podczas konfliktów zbrojnych, zasobnik wykonany jest z najwyższej jakości, wytrzymałych materiałów – zazwyczaj cordury bądź nylonu – które charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, przetarcia, rozciąganie, a jednocześnie zapewniają zabezpieczenie przed zabrudzeniem i przemoczeniem zawartości. Profesjonalne zasobniki taktyczne wykonane są ponadto z materiałów, które przeszły proces IRR (Infrared Reflective Treatment), co pozwala na uniknięcie wykrycia za pomoca urządzeń noktowizyjnych.

Niezwykle ważnym elementem jest również sposób mocowania, np. na udzie, ramieniu, biodrze, plecaku, a także zastosowanie systemu MOLLE (Modular Lighweight Load-bearing Equipment), który daje możliwość przytroczenia pakietu do plecaka taktycznego lub innych elementów wyposażenia. Nie bez znaczenia jest również kolorystyka, który musi zapewniać optymalny kamuflaż.

Choć IPMed powstał z myślą o środowisku wojskowym, korzystają z niego różne grupy zawodowe, które z różnych względów mogą potrzebować szybkiej interwencji medycznej w terenie. Grupy te obejmują przede wszystkim: służby mundurowe, w tym policję, straż pożarną, jednostki specjalne, straż graniczną, które często pracują w warunkach wysokiego ryzyka, jednak apteczka taktyczna coraz częściej stanowi wyposażenie miłośników sportów ekstremalnych i aktywności outdoorowych, gdzie ryzyko urazu jest wysokie.

IPMed – co zawiera?

IPMed ma zastosowanie zarówno w sytuacjach nagłych (krwotoki, złamania, różnego rodzaju rany i urazu), jak i w udzielaniu pomocy w przypadku innych zagrożeń zdrowotnych (urazy termiczne, hipotermia, odwodnienie). Jest to zatem narzędzie nie tylko dla profesjonalistów medycznych, lecz także dla osób niemających specjalistycznej wiedzy.

Co zawiera IPMed? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wyposażenie uzależnione jest m. in. od potrzeb użytkownika oraz warunków, w jakich apteczka będzie wykorzystywana. Apteczka IPMed jest zestawem modułowym, co oznacza, że można ją dostosowywać do indywidualnych preferencji.

O ile standardowy zestaw z materiałami niezbędnymi do udzielenia podstawowej pomocy może być odpowiedni pasjonatów turystyki czy survivalu, o tyle w przypadku żołnierza, powinien być rozszerzany o dodatkowe elementy specjalistyczne. Wyposażenie musi być dobrane w taki sposób, by dzięki niemu możliwe było skuteczne udzielenie pomocy  w najczęstszych rodzajach obrażeń, które mogą powstać w warunkach militarnych – na polu walki. Niżej przedstawiono kluczowe komponenty, które zazwyczaj znajdują się w zestawie IPMed.

IPMed – wyposażenie:

  1. Środki do tamowania krwotoków oraz materiały opatrunkowe, w tym m. in. staza taktyczna, opatrunek hemostatyczny, opatrunek indywidualny, np. typu izraelskiego, opatrunek wentylowy, bandaż elastyczny, plastry, kompresy jałowe, opatrunki hydrożelowe itp.
  2. Sprzęt do udrażniania dróg oddechowych: rurki nosowo-gardłowe, maski z zaworem jednokierunkowym.
  3. Zabezpieczenie termiczne – przede wszystkie folie NRC/koce ratunkowe.
  4. Podstawowe leki – środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwhistaminowe, autostrzykawka.
  5. Sprzęt diagnostyczny i narzędzia pomocnicze – termometr, latarka i nożyczki taktyczne.
  6. Środki zabezpieczające ratownika – rękawiczki nitrylowe, maski ochronne.

IPMed jest nieocenionym narzędziem dla każdego, kto wykonuje swoje działania w warunkach podwyższonego ryzyka. Przemyślany zestaw komponentów może pomóc uratować zdrowie lub nawet życie w sytuacjach kryzysowych. Jest wszechstronnym wsparciem medycznym – łatwym do przenoszenia i gotowym do natychmiastowego użycia. Choć powstał z myślą o profesjonalnych użytkownikach – żołnierzach i innych służbach mundurowych, może także służyć osobom cywilnym, zastępując standardową apteczkę.