medline@medline.pl

515 088 687

Pierwszy żeński manekin do nauki RKO

07.06.2019 Pierwszy żeński manekin do nauki RKO

Badania* pokazują, że kobiety maja dużo mniejsze szanse na to, że ktoś udzieli im resuscytacji krążeniowo-oddechowej w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Dlaczego?

Powodem są piersi. Osoby, które teoretycznie mogłyby udzielić pomocy często nie są pewne, jak właściwie wykonać RKO u kobiety, tak, żeby nie być oskarżonym o niewłaściwie zachowanie czy niewłaściwy dotyk.

 Rozwiązanie zaproponowała nowojorska agencja reklamowa Joan. Od lat wszystkie szkolenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na świecie odbywają się przy użyciu manekinów. Takich, które wyglądają jak mężczyźni.  Agencja Joan stworzyła pierwszy żeński manekin do ćwiczenia RKO. Dodanie prostej nakładki imitującej piersi kobiety pozwoli na oswojenie tego tematu i naukę udzielenia pomocy kobietom. A to może przełożyć się na zwiększenie szans na przeżycie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Nakładka na tradycyjnego trenażera, którą przygotowała agencja nazwano WoManikin. Naucz się na kobiecie. Uratuj kobietę. To hasło reklamowe promujące ten nowatorki

Podstawą agencji Joan jest głębokie zaangażowanie na rzecz równości płci. Przeczytaliśmy wyniki badania i znaleźliśmy stosunkowo prosty sposób, by pomóc zmienić ten stan rzeczy – mówi Jaime Robinson, współzałożycielka agencji i chief creative officer.

WoManikin został zaprezentowany podczas Narodowego Tygodnia Świadomości RKO. Trwa on w USA między 1 a 7 czerwca 2019.

https://womanikin.org/

*University of Colorado, listopad 2018