515 088 687
Zima, która po kilku latach powróciła z pełną mocą, stwarza idealne warunki do zgłębiania tajników ratownictwa wodnego na pokrywie lodowej.
Wśród wielu zagadnień związanych z takim ratownictwem niezmiernie istotne są praktyczne ćwiczenia technik ewakuacji poszkodowanego z pokrywy lodowej i nauka udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w hipotermii.
W ostatnich tygodniach w Polsce odbywa się bardzo dużo takich szkoleń organizowanych przez różne jednostki ratownicze. W większości z nich w roli poszkodowanego występują pozoranci. Realizm tak prowadzonego szkolenia jest co prawda bardzo wysoki, ale ze względu na ekstremalne warunki, ćwiczenia te obarczone są dużym ryzykiem.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo ćwiczeń ratownictwa lodowego przy zachowaniu ich realizmu warto zastąpić pozoranta manekinem szkoleniowym. Jego konstrukcja zapewnia realne odczucie „pracy” z człowiekiem, dzięki anatomicznemu rozłożeniu wagi poszczególnych elementów manekina. Manekin taki może symulować przytomnego tonącego, jak również topielca czy osobę nieprzytomną.
Niewątpliwe korzyści płynące z korzystania z manekina to:
– efektywność ćwiczeń – brak konieczności częstej zmiany pozoranta ze względu na niebezpieczeństwo jego wychłodzenia podczas zbyt długiego pobytu w wodzie;
– możliwość prowadzenia ćwiczenia dla nowicjuszy – dłuższy przebieg ćwiczeń nie stanowi niebezpieczeństwa dla pozoranta;
– możliwość zachowania dystansu społecznego, co jest szczególnie istotne w dobie pandemii;
Manekiny wodne w naszej ofercie:
Man Overboard
Sekretem działania tego manekina jest równowaga między obciążeniem a wypornością – ten manekin może unosić się pod dowolnym kątem w zakresie od pionu do poziomu. Zmianę kąta można uzyskać w prosty sposób poprzez przesuwanie kawałków pianki między kieszeniami na klatce piersiowej a nogami, co zajmuje kilka sekund.
Hereford and Worcester FRS ice training
Body Recovery
Manekin ten został wyprodukowany w taki sam sposób jak popularny manekin Man Overboard, jedyną różnicą jest tylko jego kolor. Model Search and Rescue został celowo zaprojektowany tak, aby trudno było go zobaczyć w wodzie, aby umożliwić załogom bardziej wiarygodne ćwiczenia poszukiwawcze. Model ten jest dzięki temu szczególnie odpowiedni dla śródlądowych zespołów ratowniczych, służb mundurowych czy też oddziałów WOPR.
Search and Rescue
Ten manekin został zaprojektowany głównie by wesprzeć zespoły nurkowe w szkoleniu w zakresie wydobywania ciał z wód śródlądowych lub spod lodu. Realistyczny rozmiar i waga w połączeniu z twarzą i włosami oznaczają, że manekin ten bardzo realistycznie przypomina prawdziwe ciało ludzkie w środowisku podwodnym – jest również widoczny dla urządzeń sonarowych.